Projekt "Pomorskie dzieciom"

Plakat Projektu Pomorskie dzieciom grafika

Powiat Lęborski  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.2.2 Rozwój usług społecznych realizuje projekt pn. „Pomorskie dzieciom" służący przeciwdziałaniu negatywnych skutków epidemii COVID-19 lub innych chorób zakaźnych.

Celem projektu  jest wsparcie w walce z epidemią COVID-19 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, tj: dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej (w tym opuszczających pieczę zastępczą) lub objętych opieką hospicjów domowych, jak również wsparcie kadry placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej (placówek opiekuńczo-wychowawczych – POW i regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej – RPOT), wsparcie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, pracowników organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej pracujących bezpośrednio z rodzinami zastępczymi oraz kadry realizującej specjalistyczne usługi w hospicjach domowych dla dzieci.

Projekt realizowany jest w okresie od 1 stycznia  2021 r. do 30 czerwca 2023 r.

Efektem projektu będzie objęcie wsparciem 2515 dzieci przebywających w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka, w instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz objętych opieką hospicjów domowych, poprzez zapewnienie im wsparcia psychologicznego, rehabilitacyjnego, wolontarystycznego i specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, jak również wsparcie 639 pracowników placówek instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz pracowników hospicjów domowych dla dzieci poprzez wzmocnienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych i motywacji do zwiększonego zaangażowania w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Wartość całego projektu w Województwie Pomorskim wynosi: 20 000 000 zł, w tym wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 18 000 000 zł.

W ramach w  "Pomorskie Dzieciom" placówki opiekuńczo-wychowawcze: 
1.Dom dla Dzieci „Zakątek” w Nowej Wsi Lęborskiej otrzyma dofinansowanie w wysokości 110 380,00 zł 
2. Dom dla Dzieci „Siedlisko” w Nowej Wsi Lęborskiej otrzyma dofinansowanie w wysokości 101 530,00 zł  z przeznaczeniem na wsparcie wychowanków oraz wychowawców w walce z epidemią COVID-19 

Celem grantu jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19 oraz przeciwdziałanie jej negatywnym konsekwencjom w szczególności wychowankom oraz pracownikom Domu dla Dzieci „Zakątek”, którzy świadczą całodobową opiekę wychowankom. 

W ramach projektu zostaną przyznane 3-miesięczne dodatki do wynagrodzeń w formie premii mających na celu wsparcie pracowników mających bezpośredni kontakt z podopiecznymi. Wychowankom zostanie udzielone specjalistyczne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne, co przyczyni się do poprawy ich samopoczucia m.in. alpakoterapia, arteterapia, które sprzyjają rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. Kadra pedagogiczna weźmie udział warsztatach edukacyjnych w formie szkoleń z zakresu tematyki psychologicznych skutków izolacji podopiecznych, co pozwoli na poszerzenie zakresu wiedzy oraz kompetencji wychowawczych wychowawców. Grant zostanie przeznaczony na zakup bonów edukacyjnych w celu wsparcia wychowanków opuszczających instytucjonalną pieczę zastępczą. Kadra Domów dla Dzieci „Zakątek” i „Siedlisko” weźmie udział w zajęciach superwizyjnych, których celem jest wsparcie w przezwyciężaniu trudności merytorycznych oraz emocjonalnych jakie niesie za sobą bezpośrednia praca w obszarze wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Środki grantu posłużą również na doposażenie stanowisk pracy personelu placówki oraz jej mieszkańców w środki ochrony indywidualnej, w sprzęt i wyposażenie niezbędne do walki z epidemią i jej skutkami oraz stworzenie dzieciom miejsca całodobowej izolacji lub czasowej kwarantanny. Planuje się doposażenie dzieci w niezbędne akcesoria do nauki zdalnej tj. słuchawki z mikrofonem, myszki bezprzewodowe oraz drukarki laserowej. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa w Domach  dla Dzieci „Zakątek” i „Siedlisko” zostanie wykonana usługa dekontaminacji pomieszczeń mieszkalnych wychowanków, co przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia zakażaniem się wirusem, wzrost bezpieczeństwa oraz ochronę zdrowia.